Jak větrat v koupelně
6. srpen 2021
Tipy a rady

Jak větrat v koupelně

Pára, vlhkost, plíseň. To všechno hrozí při nesprávném odvětrání. K místům s nejvyšší koncentrací vlhkosti patří koupelna. Jak v ní účinně vyvětrat?

Strašák všech koupelen 

Snad největším strašákem každé koupelny je plíseň, která se týká velké většiny domácností. Její příčina se může skrývat v příliš vysoké vlhkosti vzduchu, ale i ve stavebních nedokonalostech. Vlhku se v koupelně stoprocentně zabránit nedá. Téměř všude totiž dochází k odpařování teplé vody a k jejímu následnému srážení na chladnějším povrchu, jakým jsou obklady, zrcadla či nábytek. Při delším působení vlhka se tak může začít tvořit nepříjemná plíseň, které se pak jen těžko zbavuje. Plíseň má kromě nehezkého vzhledu i neblahý vliv na lidské zdraví.
Žena odstraňuje plíseň v koupelně

Jak správně větrat

Nejjednodušším řešením odvodu vlhkosti z koupelny je přirozená výměna vzduchu, tedy větrání. V ideálním případě pomocí okna. Ale ani to nemusí být vždy  dostačující. Abyste kondenzaci vodní páry zabránili, je nutné s větráním začít ještě před tím, než se vůbec vytvoří. A ruku na srdce, v zimě se vám asi moc do sprchování s otevřeným oknem chtít nebude. Nehledě na to, že v některých koupelnách okna ani nejsou, nebo být nemohou. Cílem úspěšného větrání je dostat do interiéru co nejvíce čerstvého vzduchu za co nejkratší časový úsek. Větrejte tedy intenzivně, krátce a pravidelně. 

Moderní koupelna s oknem

Když okno nestačí

S odvodem přebytečné vlhkosti v koupelně vám pomohou koupelnové ventilátory a ventilační mřížky, které si poradí s nadměrnou vlhkostí místnosti. Ventilátory do koupelen jsou obvykle ovládány buď jednopólovým přepínačem nebo časovačem. Moderní ventilátory navíc dokáží rozpoznat nadmíru vlhkosti a na základě té spustit odsávání. Nabídka je dnes opravdu široká. I samotné designy ventilátorů prošly velkou změnou a dávno už nemusí plnit pouze praktickou, ale i estetickou funkci. Vybírat můžete z mnoha barevných provedení, designů i použitých materiálů.

Moderní koupelna se sprchovým koutem a ventilátorem

Pokud vás trápí nedostatečné větrání v koupelně a hledáte řešení, obraťte se nás, nebo navštivte náš showroom DIPRO. Rádi vám poradíme.

 

Zdroj fotografií: Dipro, Depositphotos.com