Jak zařídit terasu
19. květen 2022
Tipy a rady

Jak zařídit terasu

Jestliže existuje místo, kde si většina z nás přeje trávit dlouhé letní večery, pak je to terasa, která je jakýmsi prodloužením obytného prostoru do exteriéru. Právě ta se v létě pro mnoho z nás stává nejfrekventovanější částí domova. Teplé dny přímo volají po grilování a posezeních s rodinou či přáteli. Pokud zrovna uvažujete o výstavbě nové terasy nebo chcete tu svou vyšperkovat k dokonalosti, pak čtěte dále. Prozradíme vám jak zařídit terasu, na které bude radost odpočívat.

Co je vhodné zvážit před stavbou terasy?

Než začnete se samotným plánováním terasy, nejprve zvažte co od ní očekáváte a jak ji plánujete využívat. Nemá smysl budovat zbytečně velkou terasu za cenu, kvůli které finančně vykrvácíte, když ji pořádně nevyužijete. Ideální velikost terasy by se měla proporčně odvíjet od velikosti zahrady, z níž by měla zabírat maximálně jednu třetinu. Zároveň je dobré si ujasnit, zda terasa má sloužit i v zimě, kolik peněz můžete do její výstavby investovat a kolik času můžete věnovat její údržbě. 

Kde terasu vybudovat?

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že na umístění terasy nezáleží, věřte, že opak je pravdou. Pokud to lze, nejpraktičtější je umístění terasy v blízkosti kuchyně. V určitých případech má své výhody i samostatně stojící terasa v zákoutí dál od domu. Příkladem je terasa kolem bazénu

Terasa kolem bazénu před rodinným domem

Abyste mohli využívat terasu na maximum, vybírejte místo, na které nebude svítit nejintenzivněji odpolední slunce. S ohledem na to, kdy budete terasu nejčastěji využívat, pak zvolte kompromis. Určitě to nebude severní strana domu. Naopak jihozápad zajistí slunce od odpoledne do večera, což je ideální pro ty, kteří přes den pracují a terasu budou využívat hlavně odpoledne. Pracujete z domu a máte nejradši ranní kávy a obědy na terase? Pak volte jih, tam budete mít během dne nejvíce slunce

Pokud chcete ze své terasy dokonalý výhled a máte možnost si ještě říci, kam ji situovat, můžete zauvažovat i o terase na balkoně či na střeše domu. V tomto případě je však potřeba mimo jiné neopomenout hydroizolační vrstvu, která zajistí odtok vody.

Terasa s výhledem na bazén

Jak to bude se zastřešením?

Zastřešení je důležité jako ochrana před sluncem i deštěm. Díky ní ochráníte nábytek používaný nejen během sezóny. Záleží i na tom, zda chcete na terase přímé sluneční světlo, či nikoli. Jednou z možností zastřešení může být pergola, kterou si zvládnete postavit sami. Nevýhodou pergoly však je, že vám bohužel neposkytuje vysokou ochranu před deštěm. Pokud si chcete užívat sluníčka, bude potřeba nainstalovat pohyblivé lamely nebo levnější variantu v podobě sluneční plachty. Jestliže naopak o sluneční paprsky nestojíte, využijte neprůhledného zastřešení. 

TIP: Ceníte si svého soukromí? Pokud nechcete, aby na vás bylo ze všech stran vidět, je ideální zasadit kolem zahradní terasy zeleň, která vytvoří příjemné klima i soukromí.

Základem terasy je pohodlný krok

Alfou a omegou je dobře zvolená podlaha, která může být z přírodního kamene, dlaždic, betonu, dřeva či WPC, přičemž každá varianta má svá pro a proti. 

  • Terasa z přírodního kamene 

Velmi kvalitní variantou, která navozuje přírodní vzhled, je terasa z přírodního kamene, který je mrazuvzdorný a bezpečný. Připravte se však na to, že jeho pořizovací cena však vyšší a náročnější bude i jeho údržba.

  • Terasa z dlaždic 

V případě exteriérové dlažby můžete vybírat z velkého množství dekorů, které jsou odolné a snadno se udržují. Je však potřeba volit takové, které mají protiskluzovou úpravu, aby byly opravdu bezpečné za každého počasí. 

  • Betonová terasa 

Výhodou betonové terasy je její extrémní životnost a velký výběr tvarů, barev i povrchů. Zároveň se jedná o jednu z nejlevnějších variant a potěší i naprosto minimální nároky na údržbu. 

  • Dřevěná terasa

Velmi příjemná pro chůzi je dřevěná terasa, jež se ani v létě nerozpálí a naopak pohlcuje teplo, které následně příjemně vydává. Navíc máte na výběr z široké nabídky dekorů, takže můžete snadno ladit terasu např. k rámům dřevěných oken. A nic nevypadá přirozeněji než právě dřevěná podlaha! U kvalitních kousků však počítejte s vyšší pořizovací cenou. 

  • Keramická dlažba v imitaci dřeva

Pokud chcete levnější variantu, která bude vypadat naprosto přirozeně a přitom bude velmi odolná a nenáročná na údržbu, vaší volbou může být keramická dlažba imitující dřevo.

Dekorace na terase s houpací sítí

Nábytek na terasu – pohodlí nade vše

Důležitou součástí terasy je zahradní nábytek, který by v ideálním případě měl být ve stejném stylu, v jakém je vytvořen váš domov. Zamyslete se také nad tím, jakým způsobem nejraději odpočíváte. Pokud si pouze plánujete vychutnávat odpolední kávu na zahradě, postačí vám stůl a křesílka z ratanu. V případě, že plánujete na terase honosné grilovačky a nedělní obědy, vyplatí se vám investovat do bytelného stolu s kvalitními židlemi, u kterého pohodlně posedíte dlouho do noci. 

Vyberte ty správné dekorace

Důležitým prvkem terasy jsou vhodně zvolené dekorace, které promění každou terasu v relaxační koutek. Vhodné jsou vysoké rostliny, které dodají terase tropický vzhled. Zvolit můžete třeba mrazuvzdorné palmy. Útulný a relaxační dojem vytvoříte také pomocí dřevěných či kamenných doplňků, které korespondují s vybavením vašeho domu, tlumeného osvětlení a v případě potřeby přidejte i teplomet, který nejen osvítí prostor terasy, ale i příjemně zahřeje. Pro větší pohodlí pak nezapomeňte na nějaké ty dekorativní polštáře. 

 

Rádi byste si postavili či zrenovovali terasu, ale nevíte jak na to? Obraťte se na nás nebo navštivte náš showroom DIPRO a my vám rádi poradíme
 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com