Pro eshop a velkoobchodní prodej provoz nepřerušen.
Prodejna BrnoAktuální otevírací doba Po-Pá: 7-17h, So-Ne: Zavřeno
Prodejna OstravaAktuální otevírací doba Po-Pá: 8-16h, So-Ne: Zavřeno
Jaká je průměrná spotřeba obkládacího materiálu?
5. říjen 2020

Jaká je průměrná spotřeba obkládacího materiálu?

Chystáte se budovat vaši novou koupelnu po vlastní ose? Už před nákupem obkládacích materiálů byste měli mít představu, jakým způsobem budete obkladačky pokládat.

Toto jsou základní způsoby pokládky:

  • na střih
  • na vazbu
  • na koso

Obecně lze celkovou spotřebu zjistit z tohoto hrubého vzorce:

  • plošná výměra + 5% rezerva + 5 % (u pokládky na střih)
  • plošná výměra + 5% rezerva + 10 % (u pokládky na vazbu)
  • plošná výměra + 5% rezerva + 15 % (u pokládky na koso)
Chcete-li dosáhnout atraktivního dojmu obložené plochy, je potřeba obkladové prvky a průběžné spáry uspořádat harmonicky. Použité přířezy by ideálně neměly být menší než polovina plochy obkladového prvku. Nezapomeňte je umístit na okraje ploch. Abyste nad rozložením nemuseli tolik přemýšlet, je dobré začít s pokládkou od prostředku místnosti. Řezané hrany neumisťujte na vnějších rozích. 
Barvu spárovacích hmot volte podle výsledného dojmu, kterého chcete docílit. Může být kontrastní k barvě obkladu, nebo stejná jako jeho barva, pokud preferujete spíš jednolitou plochu. Na trhu je velmi pestrá nabídka barevných odstínů spárovacích hmot, vybere si proto každý.
Při menších objemech – zejména u podlah – doporučujeme předběžně položit dlaždice na sucho. Budete tak mít jistotu, že máte vše dobře spočítané a výsledný vzhled bude podle vašich představ. 
Pokud se chcete pouštět do většího projektu, například u novostaveb rodinných domů, neváhejte si u nás domluvit zpracování vizualizace vybraných místností. Získáte tak představu o celém prostoru a usnadníte si výběr dlažeb, obkladů i vybavení koupelny. Vždycky je lepší vybírat obkladový materiál na základě kompletního obrazu, ne jen podle dojmu z jedné vystavené kachličky. Navíc – když uvidíte, jak bude vaše nová koupelna vypadat, budete se na ni mnohem více těšit. A také rovnou můžete začít vybírat nejrůznější koupelnové doplňky.