Jak je to s materiály a instalací sprchové zástěny?
Walk-in sprchový kout se vyrábí z kaleného bezpečnostního skla o tloušťce 6–8 mm. To může být navíc ošetřeno speciální povrchovou úpravou zamezující tvorbě vodního kamene, což vám značně usnadní jeho údržbu.
Na výběr máte několik provedení: čiré, matné, broušené, profilované i mléčné. Také je třeba se rozhodnout, chcete-li sprchovou zástěnu s rámem či bez. Rámové sice nenabízejí ony atraktivní čisté křivky, zato ale vyjdou levněji.
A co podlaha a odtok?
I walk-in může mít nízkou vaničku s odtokem, nejčastěji je však vydlážděný týmiž obklady jako zbytek podlahy. Díky tomu krásně splyne se zbytkem prostoru (a také se velice snadno uklízí). Při výběru však dbejte na to, aby byly dlaždice na podlaze protiskluzové, jinak byste na mokré podlaze mohli snadno uklouznout.
Podlahu je ale nutné vyspádovat, abyste v koupelně při každém sprchování nezpůsobili potopu. Její sklon by měl být minimálně 1,5 %, lépe však 2–3 %.
Při výběru odtokového žlábku je nutné brát ohled na výšku sifonu. Na té totiž závisí, kolik vody žlábek dokáže pojmout. Optimálně by měl zvládnout průtok alespoň 60 litrů za minutu. Žlábek se instaluje minimálně 7 cm do podlahy. Nemáte-li možnost tak hluboko do podlahy kopnout, budete muset volit walk-in sprchový kout s vaničkou.
Žlábek je nutné pravidelně čistit, odborníci doporučují alespoň jednou za půl roku. Trpíte-li však vypadáváním vlasů, připravte se, že to bude třeba dělat častěji.
TIP: Pro walk-in sprchový kout se hodí volit designovou podomítkovou baterii, čímž se však kout zkrátí o přizdívku. Vyplatí se též investovat do termostatického provedení, abyste se při sprchování neopařili.
Otevřený walk-in sprchový kout není pro každého
Walk-in sprchový kout má svá specifika. Naprostá absence dveří s sebou nese dvě hlavní nevýhody, jež mohou odradit zejména ty z vás, kdo mají rádi při sprchování teplo a po sprchování čistou, suchou zem.