Moderní malá koupelna – 8 + 2 nápady, jak z ní vytěžit maximum
5. březen 2021
Tipy a rady

Moderní malá koupelna – 8 + 2 nápady, jak z ní vytěžit maximum

I malá koupelna v paneláku může být útulná. Z těch několika málo metrů čtverečních, jež máte k dispozici, musíte ale vytěžit opravdu maximum. Ukážeme vám pár zaručených tipů, jak si nábytek a zařízení zorganizovat tak, aby se vám do koupelny vešlo všechno potřebné a prostor navíc působil opticky větší, než je.

1. Malá koupelna s vanou pro malé koupelny

Bojíte-li se, že se kvůli rozměrům své koupelny budete muset vzdát koupelí a smířit se se sprchovým koutem, tak vás potěšíme. Výrobci sanitární keramiky běžně nabízejí speciální asymetrické vany do malých koupelen. Bývají zúžené v místě pro nohy, nad které navíc můžete umístit umyvadlo, bojler či karmu.

Náš tip: Pro seniory jsou vhodné i zkrácené vany, v nichž se lze sprchovat vsedě.
Malá koupelna s vanou

2. U sprchového koutu vždy řešte otevírání dveří

Je pravda, že sprchový kout dokáže ušetřit mnoho potřebných centimetrů. Dejte si ale pozor na otvírání dveří. Volte posuvné nebo skládací dveře, které nevyčnívají do prostoru.
     
Vyplatí se spojit WC s koupelnou?
Klasická paneláková koupelna bývá oddělená od WC. Jedno řešení prostorové nouze se tak ihned nabízí – obě místnosti spojit. To už ale vyžaduje větší stavební úpravy. Získáte tak sice větší plochu, ale připravíte se o příčku, a tím i o potenciální úložné prostory. Máte-li více než jednoho spolubydlícího, může být v takto rozšířené koupelně při ranní a večerní hygieně paradoxně ještě těsněji.
 

3. Najděte vhodné místo pro pračku

V praxi to zřejmě bude znamenat, že pračku přesunete na jiné, vhodnější místo, například pod kuchyňskou linku, do komory či šatní skříně v předsíni, lze-li zde vyřešit přívod vody.
 
Malá koupelna s pračkou

4. Na mytí rukou vám stačí deskové umývátko

Do malé koupelny je zbytečné pořizovat velká umyvadla. Mnohem vhodnější je malé umývátko na desku, jež pasuje na jakoukoliv skříňku. Pokud vám to prostor dovoluje, sáhněte po rohovém umyvadlu.

5. Úložné prostory stavte do výšky

Malá koupelna vám nedává příliš možností, co se úložných prostor týče. To ale neznamená, že si budete muset koupelnový nábytek nechat vyrobit na míru. Vždycky se dá stavět do výšky. Skříňky můžete vyskládat nad sebe, klidně až po strop.
Využijte prostor nad dveřmi a pod vanou
Zbývá-li vám nad dveřmi místo pro polici, můžete si zde snadno vytvořit úložný prostor na ty věci, které nepotřebujete mít zrovna po ruce: náhradní ručníky, zásobu toaletního papíru apod. Zabudovaná vana poslouží jako skvělá skrýš pro čisticí prostředky, stačí, když obklady nahradíte vyklápěcími dvířky.
 

7. Malou koupelnu se vždy snažte opticky zvětšit

S alespoň zdánlivým zvětšením malé koupelny pomohou horizontálně umístěné jednobarevné velkoformátové obklady, jež stěny opticky prodlouží. Platí pravidlo, že čím méně spár a složitých vzorů, tím větší a jednotnější bude prostor působit. Plusem je, že velké dlaždice beze spár jsou také jednodušší na údržbu.
Na vzdušnost místnosti má vliv i volba nábytku. Závěsné skříňky a komody na nožkách vám sice uberou nějaký ten centimetr úložného prostoru, volná podlaha ale koupelnu rozšíří.

8. Myslete na dostatek světla

Koupelnu je také třeba dobře nasvítit. U extrémně malé místnosti je vždy vhodnější volit pokud možno světlé obklady a vybavení, aby nepůsobila jako temná komora.
Důležité je i sekundární světlo. Toaletní skříňky se zrcadlem se opět vrací do módy. Ty současné mívají chytře vyřešené osvětlení na hranu a navíc disponují protizamlžovací fólií.
Náš tip: Velké zrcadlo na vstupních dveřích prostor opticky prodlouží a zároveň jej prosvětlí.
Řešíte, co si počít se svou malou koupelnou? Inspirujte se koupelnovými kójemi z našich showroomů nebo nás rovnou kontaktujte a my vám připravíme ideální koupelnu na klíč.