Patří zeleň do koupelny? Jakou zvolit a kam ji umístit
28. květen 2021
Tipy a rady

Patří zeleň do koupelny? Jakou zvolit a kam ji umístit

Myslíte si, že pokojové rostliny do koupelny nepatří? Opak je však pravdou. Květiny dokáží ozvláštnit atmosféru jakékoliv místnosti a ani koupelna není žádnou výjimkou. Než se však pustíte do zdobení, věnujte výběru dostatečnou pozornost, protože ne každou rostlinu lze do koupelny umístit. Květin, které se hodí do koupelny, existuje celá řada. Které to jsou?

Proč se vyplatí ozdobit koupelnu živými rostlinami?

Umístění rostlin v koupelně má nespočet výhod. Kromě zlepšení kvality vzduchu také absorbují přebytečnou vlhkost a eliminují bakterie. Navíc díky nim můžete vytvořit zelenou oázu, ve které se vám bude skvěle relaxovat. Výhodu máte, pokud se ve vaší koupelně nachází alespoň malé okno. V takovém případě můžete vybírat téměř z jakéhokoliv druhu, jen je potřeba vybírat takový, který není tak náročný na světlo. V koupelnách bez oken je to trochu těžší, ale rozhodně ne nemožné. V takovém případě lze rostlinu do koupelny přece jen umístit, musíte ji však alespoň na dva dny v týdnu přenést zpět na světlo.

Nenáročný „šťastný bambus”

Hledáte-li nenáročnou rostlinu, která se obejde i bez oken, pak sáhněte po tzv. šťastném bambusu, jež se stane příjemnou ozdobou každé koupelny. Šťastný bambus, který se ve skutečnosti nazývá Dračinec pruhovaný, vypadá skvěle každém v interiéru. Dařit se mu bude v misce, váze či ve skleněné nádobě. 
Šťastný bambus v koupelně

Kapradiny koupelny milují

Světlé a vlhké koupelny mají při pravidelném větrání ideální předpoklad pro pěstování kapradin. Kapradiny jsou totiž nenáročné na světlo a vlhkost milují. Stačí, když je občas přihnojíte a budou vám v koupelně dělat radost po celý rok.

Bromélie a orchideje

Pokud je vaše koupelna trochu světlejší, vyzkoušejte bromélie nebo orchideje. Jestliže nějakým květinám koupelna opravdu svědčí, pak jsou to tropické orchideje, které milují vlhký vzduch a rosení. Jsou však náročné na světlo a důsledné hnojení, takže v jejich případě to bez okna nepůjde. 
Orchideje a další rostliny v moderní koupelně

Palmy

Do koupelen můžeme umístit i některé palmy, příkladem je třeba horská palma, bambusová palma nebo dračinec. Tyto druhy snesou plné zastínění a milují vlhké prostředí, proto jsou ideální i do moderní koupelny.

Lopatkovec

Do koupelny se hodí i lopatkovec, který má rád vyšší vzdušnou vlhkost a výborně snáší i dlouhodobé umístění ve tmavých místnostech. Vyžaduje však pravidelnou zálivku. Za ni vás dokáže potěšit krásnými lesklými listy a bílými květy, které na rostlině vydrží velmi dlouho. 
Zeleň v koupelně

Řasokoule

Jestliže vám péče o rostliny přijde moc komplikovaná, pořiďte si řasokouli zelenou, která vypadá úžasně a je nenáročná na pěstování. Svým vzhledem tak trochu připomíná napůl mech a napůl řasu. V domácích podmínkách se pěstuje v průhledné nádobě nebo v akváriu.

Kde se bude květinám dařit nejlépe

Rozhodně se vyhněte prostoru poblíž vany, kde hrozí, že všechny používané kosmetické přípravky budou stříkat přímo do květináče a tím rostlinu trvale poškodí. Pokud vám to velikost vaší koupelny dovolí, umístěte mohutnější rostliny k místu, kam svítí nejvíce světla. V prostoru pod oknem budou perfektně vypadat třeba palmy. Desku u umyvadla můžete ozdobit orchidejí nebo nějakou jinou květinou usazenou v květináči. Kapradiny se hodí na okno, ale můžete je umístit i na tmavší místo či do výklenku. I při nedostatku světla vám pokvete třeba lopatkovec. 
Moderní koupelna s rostlinou pod oknem


Kterou rostlinu si do koupelny vyberete vy? Nebo si svou koupelnu snů teprve vytváříte? Načerpejte inspiraci a seznamte se s nejnovějšími koupelnovými trendy v našem showroomu DIPRO

 

Zdroj fotografií: Dipro, Depositphotos.com