Poradíme vám, jak na pokládku a spárování

Máme pro vás 8 kroků, které vám pomohou správně spárovat a pustit se do pokládky. Máte-li v plánu realizovat novou koupelnu svépomocí, neváhejte tento návod použít. Plánujete větší projekt? Kontaktujte nás, přichystáme vám vizualizaci vaší budoucí koupelny a když budete spokojeni, proměníme ji ve skutečnost.

Koupelna se správně položenými kachličkami

Správně realizovaná pokládka a spárování jsou stěžejní.

 

1. Příprava obkládané plochy

Před samotným obkládáním odstraňte nečistoty, maltu a ostatní nerovnosti. Důležité je vyrovnání stěn a následná penetrace. Hloubkový penetrační nátěr doporučujeme hlavně na savé podklady, tedy podklady s potřebou hlubšího zpevnění, zvláště před pokládkou keramických obkladů a dlažeb za použití cementových lepicích tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Tím zajišťuje dostatečný čas pro lepení tmelů a jejich přilnavost k podkladovým konstrukcím.

2. Vyměření  obkladů

Podle skladby obkladů v kladečském plánu změřte výšku pro založení obkladu a označte rysku přibližně v úrovni očí. Pomocí hadicové vodováhy nebo laserového nivelačního přístroje tuto výšku přeneste na ostatní stěny a body spojte v souvislou čáru, která slouží jako vodítko při obkládání. Stěny rozměřte tak, aby na žádné straně nevznikaly příliš malé dořezy.

3. Aplikace  lepidla

Lepidlo nanášejte zubovou stěrkou. Zpravidla se používá velikost zubu č. 6, nebo č. 8 v závislosti na velikosti obkladu a rovině podkladu. Nejprve naneste lepidlo hladkou stranou a potom je natáhněte zubovou stranou.

4. Pokládka stěn koupelny

Obklady pokládejte od nakreslené rysky směrem nahoru a následně pak dolů, za stálé kontroly svislé roviny. Poslední řadu dolepíte až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů poklepejte každou obkládačku gumovou paličkou.

5. Měření podkladu

Při pokládce klasických i velkoformátových dlaždic je nejdůležitější naprosto rovný podklad. Rovinatost můžete změřit klasickou vodováhou, ale většina stavebních firem už nabízí i hadicovou či laserovou vodováhu. Odchylka přípustná pro vaši podlahu je +/- 2 mm na 2 metry délky. Pokud je tato odchylka větší, je zapotřebí provést vyrovnání, a to nejlépe samonivelační stěrkovou hmotou. Rovněž doporučujeme zjistit zbytkovou vlhkost podkladu, která zvláště u podkladů na bázi sádry (anhydritu) hraje velkou roli (přípustná je vlhkost max. do 0,5%) a může negativně ovlivnit výsledek práce.

Pokládka koupelnových kachliček

Na pokládce byste si měli dát skutečně záležet.

 

Při pokládce nového materiálu je velmi podstatná volba správného lepicího tmelu. Vybírejte podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Pokud nám v showroomu sdělíte tyto podrobnosti, rádi vám nabídneme lepidla na cementové bázi – flexibilní nebo standardní, případně speciální lepidla určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály, jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo terasy. Věnujte také pozornost volbě „hřebenu“, kterým se lepidlo nanáší. Jinou výšku hřebenu volte např. na mozaiku nebo obklad, jinou výšku volíme pro podlahové materiály.

6. Pokládka dlažby

„Dlaždice se kladou od středu, aby se nestalo, že u jednoho kraje bude ořez menší než deset centimetrů, což by se při lepení zleva doprava či naopak mohlo stát,"  konstatuje obkladač Radek Humra a dodává: "Tím, že začnete plánovat i lepit uprostřed stěny, lze se podobným situacím vyhnout.“

7. Řešení obkládání atypických míst

V případě, že potřebujete udělat otvor, například na elektroinstalační krabičku nebo na vodoinstalaci, existuje několik způsobů, jak to provést. Nejdříve zaměřte a zakreslete daný otvor. Následně použijte vykružovací korunky, nebo si otvor „nařízněte“ úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a „oštípejte“ kleštěmi do požadovaného tvaru. Pokud nemáte úhlovou brusku, můžete otvor proklepat, a to pomocí malého kladívka a třeba lešenářské roury. Tento způsob ale již vyžaduje určitou praxi.

8. Spárování

Jakmile lepidlo vytvrdne, což bývá zhruba po 24 hodinách, je třeba ještě vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Na začátku pečlivě vyškrábejte z mezer zbytky lepidla, které vystoupilo kolem dlaždic při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, které vzniknou, pokud se tmavě šedé lepidlo dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. 

Spárování koupelnových kachliček

Spárování ovlivňuje budoucí životnost kachliček.

 

Spárovací hmotu nanášejte gumovou stěrkou a zapravujte ji do spár šikmým natahováním. Nechejte zaschnout tak, aby se vám spárovací hmota ve spáře nemazala, a poté odstraňte její přebytky mokrým molitanovým hladítkem. Po zaschnutí očistěte obklad suchým hadrem. Rozhodně byste měli v koupelně používat hmoty s hydrofobními přísadami. Ty jsou vodoodpudivé, čímž se minimalizuje zanášení spár a zvyšuje se hygiena keramického povrchu.

 

Je to spousta práce, co říkáte? Přenechejte ji raději profesionálům, ušetřete čas a nervy a pouze se kochejte výsledným dojmem z vaší nové koupelny. Kontaktujte nás nebo navštivte náš e-shop.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com