Souhlasím Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nivelace obkladů a dlažeb – systém RAIMONDI

Od roku 2009 přišla firma RAIMONDI na trh s novinkou pro přesnou pokládku keramických dlažeb a obkladů. Vzhledem k tomu, že se formáty obkladů a dlažeb neustále zvětšují – až k dnešnímu formátu 3000x1000mm a při běžné pokládce se jen velmi složitě u velkých formátů dosahuje přesnosti dodržení spáry mezi dlažbou, resp. obkladem a nastávají i výškově problémy. Toto vede k tomu, že se vytváří tzv. zuby. Z tohoto důvodu byla firmou RAIMONDI dodána na trh tato novinka:

Skládá se ze tří položek:

Spona vymezovací – tato se klade pod dlažbu resp. obklad a vymezuje jednak stálou spáru, která může být zpravidla od 1mm až do 5mm (tato se používá zcela výjimečně…vzhledem ke skutečnosti, že dnešním trendem jsou kachle kalibrované / rektifikované/ tím pádem zcela kalibračně přesné a jednak umožňuje přitlačení kachle tak, aby bylo dosaženo absolutní rovinatosti mezi jednotlivými kusy dlažby resp. Obkladů. Po vytvrzení lepícího tmele se horní část sponky jednoduše ukopne – od toho i slangový název Klip a Kop. Tato spona je tedy pouze na jedno použití.

Klín vymezovací – slouží k zasunutí do sponky a aplikačními kleštěmi se dosáhne přitlačení dlažby resp. obkladů k podlaze a naprosté rovinatosti jednotlivých dlažeb resp. obkladů. Klínek se po vytvrzení lepícího tmele vykopne a zůstává na další použití.

Aplikační kleště – jsou speciálně konstruované kleště, které slouží k zasunutí klínku a následnému přítisku dlažby resp. obkladů k podlaze.

Kromě aplikačních kleští, kde investice do nich něco stojí, cena spony a klínku je vcelku zanedbatelná, ale počítat s tím, že díky tomuto materiálu vzroste cena pokládky dle formátu dlažby resp. obkladů cca 25 – 40 Kč/m2… výsledek pokládky v tomto systému je však nenahraditelný.