Souhlasím Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Již před koupí obkládacích prvků by měl mít spotřebitel představu, jakým způsobem budou obkladačky pokládány.

 

Základní způsoby pokládky jsou tři:

  •     na střih
  •     na vazbu
  •     na koso


Obecně lze celkovou spotřebu zjistit z tohoto hrubého vzorce:

  • plošná výměra + 5% rezerva + 5% (u pokládky na střih)
  • plošná výměra + 5% rezerva + 10% (u pokládky na vazbu)
  • plošná výměra + 5% rezerva + 15% (u pokládky na koso)


Atraktivní dojem obložené plochy je věcí harmonického uspořádání obkladových prvků a průběžných spár.

Použité přířezy nemají být pokud možno menší než polovina plochy obkladového prvku a mají být umístěny na okrajích ploch. Proto se s pokládkou začíná od prostředku místnosti. Řezané hrany by neměly být umístěny na vnějších rozích.

Barva spárovacích hmot se volí dle chtěného výsledného dojmu. Může být kontrastní k barvě obkladu nebo stejná jako barva obkladu. Na trhu je velmi pestrá nabídka barevných odstínů spárovacích hmot.

Při menších objemech lze doporučit, zejména u podlah, předběžné položení prvků na sucho, abychom získali představu o konečném výsledku.

Při rozsáhlejším uplatnění obkladových prvků jako např. při novostavbách rodinných domů je vhodné domluvit si u nás zpracování vizualizace příslušných místností. Výhodou je prostorový náhled do celé místnosti a také možnost volby jednotlivých prvků. Výběr obkladového materiálu tedy neděláte jen dle dojmu z jedné vystavené obkladačky, ale z prostorového pohledu na Vaši konkrétní koupelnu.