Jak zařídit koupelnu? Inspirujte se na severu
2022

Jak zařídit koupelnu? Inspirujte se na severu

Funkčnost, jednoduchost a čisté linie. To jsou základní pilíře, na kterých staví jeden z nejoblíbenějších stylů bydlení. Někomu sice může připadat sterilní a chladný, pravdou ale je, že nadčasovost skandinávského stylu si neustále získává stále více příznivců. Na rozdíl od výrazných barev a stylů, se totiž skandinávský styl jen tak neokouká. Čisté linie snadno doplníte hravými a originálními kousky a vytvoříte tak vzdušný a útulný interiér. Jak snadno a jednoduše zařídit koupelnu ve skandinávském stylu?

Proč právě sever?

Odpověď začíná u domorodců. Seveřané totiž věří, že není potřeba se obklopovat zbytečnými kousky, které jen překáží. Mají rádi jednoduchý a funkční styl. Doma by na vás tak podle nich měla čekat pohoda oproštěná od shonu každodenního života. Dům vás má totiž dobíjet. Navíc si váží světla, které jim po většinu roku chybí. Proto volí světlé barvy, které působí vysoce elegantně a dodávají tak zároveň svým domovům energii. 

Základ skandinávského stylu

Základem skandinávského stylu je světlo a vzdušnost jednotlivých místnosti, které je opticky zvětšují a poskytují jim tolik potřebnou energii. Zapovězené jsou naopak tmavé kouty a zákoutí či “zbytečný” nábytek. Ve skandinávském stylu najdete méně příček, poliček, skříní a celkově nábytku. Zkrátka jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Abyste do bytu či domu dostali více světla, můžete odstranit záclony, a naopak přidat zrcadla, která opticky zvětší každý interiér.

Minimalistické není ekvivalentem chladného stylu

Možná se vám může zdát, že byste se měli vzdát dekorací a dalších „lapačů prachu”, které ale máte rádi. Tak to nemusí být. Není potřeba zaplnit zeď policemi a police milionem doplňků. To však neznamená, že by se měly vynechat úplně. Právě naopak. Vkusně zvolené doplňky jsou velmi důležité, právě proto, že jich nebude tolik. Musí však dokonale dokreslit celkový interiér místnosti a dostatečně jej zútulnit.
Koupelna se zrcadlem v černém kovovém stylu

Sever není jen barva sněhu

Skandinávský styl je staví na světlých barvách. Bílá tak bude jednoznačně převažovat a milovníci čistých linií se v tomto stylu najdou. Rozhodně to však neznamená, že tím by měly barvy u vás doma začínat a končit. Právě naopak, zvolte nějakou další výraznou barvu, ve které následně vyberte i doplňky. Podtrhnete tak celkový dojem z domácnosti a může se stát velmi zajímavým detailem. 

K bílé sice nebude nikterak složité zvolit jinou dominantní barvu, přesto se doporučuje v tomto stylu nebýt přehnaně divoký. Někdy je méně více a v jednoduchosti je krása, proto si nejdříve projděte některé interiéry sladěné v tomto stylu a inspirujte se. Až pak zvolte barvu, která bude harmonicky prostupovat celým domem. 

Vsaďte na přírodní materiály

Hlavním materiálem skandinávského stylu je dřevo, kterého je na severu dostatek, a zároveň člověka přibližuje k přírodě. Pokud byste se báli, že je skandinávský styl příliš strohý, právě dřevo dokáže každý prostor krásně zútulnit, a tak byste na něj neměli nikdy zapomenout. Další hojně využívané materiály jsou pak kůže, kov či sklo.

Moderní skandinávský styl koupelny s dřevěnými stěnami

Koupelna ve skandinávském stylu

Jak vytvořit skandinávskou koupelnu? Pojďme se na to podívat krok za krokem. 

  1. Základem by měl být kvalitní a nadčasový dřevěný nábytek s dostatkem úložných prostorů. Nábytek by měl být v přírodním stylu, čili dřevěný a doplněn může být bílou, kovem či sklem.

  2. Méně je více, proto doporučujeme volit světlé barvy. Obklad může být bílý, doplněný o imitaci dřeva. Vybrat můžete ale třeba i betonovou stěrku, která krásně rozbije linii jedné z vašich stěn. 

  3. Doplňky můžete kombinovat například v jednoduchém kovovém stylu černé barvy.

  4. Výrazným kouskem se může stát větší zajímavě řešené extravagantní zrcadlo  obložené třeba kamenem. 

  5. Světlou koupelnu s černými doplňky dokonale doplní černé baterie

  6. Ať už zvolíte WC či umyvadlo v klasické lesklé bílé, nebo se vydáte třeba matným šedivým směrem, držte jednu linii. 

  7. Vana ve skandinávském stylu by měla mít jednoduchý tvar ať už ze smaltu či akrylu, luxus však vaší koupelně dodá litý mramor. 

  8. Sprchový kout bude ještě častějším řešením ve skandinávských koupelnách, jelikož nezabírá tolik místa a lehce se udržuje. Zvolit lze jednoduchý kout v úrovni podlahy s elegantní skleněnou zástěnou.

 

Rádi byste i vy měli koupelnu ve skandinávském stylu, jen nevíte od čeho se odrazit? Obraťte se nás nebo navštivte náš showroom DIPRO. Rádi vám poradíme.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos